INSET: DOWNTOWN COPENHAGEN
- 1968 – Apr. 28: Enghave Plads – Trianglen – Strandboulevard (3)
- 1968 – Oct. 13: Istedgade – Tivoli (10)
- 1968 – Oct. 13: Kongens Nytorv – Bispebjerg (10)
- 1968 – Oct. 13: Enghave Plads – Enghavevej – Kongens Enghave (16; also earlier 3)
- 1969 – Apr. 27: Ålholm Plads – Vesterbrogade – Kongens Nytorv – Trianglen – Ryparken (6; between Vesterbrogade and Kongens Nytorv, earlier also 10)
- 1969 – Oct. 19: Brønshøj – Rådhusplads – Tivoli -
Højbro – Holmenskirk – Sundbyvester (2; between Tivoli and Holmenskirk, also earlier 6 and 10)
- 1970 – Apr. 26: Nørreport – Rådhusplads – Toftegårds Plads (16)
- 1971 – Apr. 25: Nørreport – Gothersgade – Kongens Nytorv (7)
- 1972 – Apr. 23: Husum – Nørrebro station – Nørreport – Sundbyøster (5; between Nørrebro station and Nørreport, also earlier 7 and 16) [Last day of tram operations in Copenhagen]
ROUTES
URBAN TRAM ROUTES
Operator: Københavns Sporveje (predecessor of HT – Hovedstadsområdets Trafikselskab (HT),
itself a predecessor of Hovedstadens Udviklingsråd (HUR))
5 |
Husum – Brønshøj – Frederikssundsvej – Nørrebro station – Nørrebrogade – Frederiksborggade – Nørreport –
Nørregade – Langebro – Amager Boulevard – Holmbladsgade – Backersvej – Sundbyøster |
7 |
Nørrebro station – Nørrebrogade – Frederiksborggade – Nørreport – Gothersgade – Kongens Nytorv |
16 |
Emdrupvej – Bispebjerg – Nørrebro station – Nørrebrogade – Frederiksborggade –
Nørreport – Nørre Voldgade – Rådhusplads – Hovedbanegården – Vesterbrogade – Istedgade – Enghave Plads – Toftegårds Plads |
S-TOG (S-TRAIN) [SUBURBAN RAIL] ROUTES
Operator: Danske Statsbaner (DSB)
A |
Klampenborg – Hellerup – Østerport – Nørreport – Hovedbanegården (København H) – Enghave – Valby – Vanløse [In rush-hour: – Husum – Herlev] |
B |
Holte – Gentofte – Hellerup – Østerport – Nørreport – Hovedbanegården (København H) – Enghave – Valby – Rødovre – Glostrup – Taastrup |
C |
Holte – Gentofte – Hellerup – Østerport – Nørreport – Hovedbanegården (København H) – Enghave – Valby – Vanløse – Husum – Herlev – Ballerup |
E |
Hillerød – Holte – (non-stop) – Østerport – Nørreport – Hovedbanegården (København H) |
F |
Klampenborg – Hellerup – Nørrebro station – Vanløse – Frederiksberg Station |
CHARACTERISTICS OF THE SYSTEM
NETWORK LENGTH
- Urban trams: ? km.
- S-tog (S-train): ? km
|