Operator: 大阪市交通局 (Osaka Municipal Transportation Bureau)
URBAN TRAM ROUTES
5 |
玉船橋 (Tamafunebashi) – 境川町 (Sakaigawa-machi) – 大正橋 (Taishō-bashi) - 桜川二丁目 (Sakuragawa Nichōme) -
日本橋筋三 (Nipponbashi-suji Sanchōme) - 上本町六 (Uehonmachi Rokuchōme) - 今里車庫 (Imazato-Shako) |
7 |
福島西通り (Fukushima-Nishidōri) - 桜川二丁目 (Sakuragawa Nichōme) - 大国町 (Daikokuchō) - 百済 (Kudara) |
10 |
阪急駅 (Hankyū Station) - 天神橋筋六 (Tenjinbashi-suji Rokuchōme) - 都島 (Miyakojima) - 大宮町 (Ōmiyachō) - 守口 (Moriguchi) |
12 |
川口町 (Kawaguchimachi) - 北浜二丁目 (Kitahama Nichōme) - 天満橋 (Tenmabashi) - 京阪東口 (Keihan-higashiguchi) - 都島 (Miyakojima) - 大宮町 (Ōmiyachō) |
14 |
阿部野 (Abenobashi) – 上本町六 丁目 (Uehonmachi Rokuchōme) - 京阪東口 (Keihan-higashiguchi) - 都島 (Miyakojima) - 大宮町 (Ōmiyachō) - 守口 (Moriguchi) |
16 |
島屋橋 (Shimayabashi) - 千鳥橋 (Chidoribashi) - 福島西通り (Fukushima-Nishidōri) - 南森町 (Minamimori-machi) - 今福 (Imafuku) |
20 |
川口町 (Kawaguchimachi) - 本田町一丁目 (Hondamachi-Itchōme) - 大正橋 (Taishō-bashi) - 鶴町 (Tsurumachi) |
23 |
都島 (Miyakojima) - 京阪東口 (Keihan-higashiguchi) - 天満橋 (Tenmabashi) - 川口町 (Kawaguchimachi) - 本田町一丁目 (Hondamachi-Itchōme) -
境川町 (Sakaigawa-machi) - 港車庫 (Minato-Shako) |
24 |
今里車庫 (Imazato-Shako) - 上本町六 (Uehonmachi Rokuchōme) - 日本橋筋三 (Nipponbashi-suji Sanchōme) - 桜川二丁目 (Sakuragawa Nichōme) -
大正橋 (Taishō-bashi) - 境川町 (Sakaigawa-machi) - 港車庫 (Minato-Shako) |
27 |
上本町六 (Uehonmachi Rokuchōme) - 日本橋筋三 (Nipponbashi-suji Sanchōme) - 桜川二丁目 (Sakuragawa Nichōme) - 大正橋 (Taishō-bashi) - 鶴町 (Tsurumachi) |
28 |
川口町 (Kawaguchimachi) - 本田町一丁目 (Hondamachi-Itchōme) - 大正橋 (Taishō-bashi) - 新千歳町 (Shin-Chitose-machi) |
29 |
桜川二丁目 (Sakuragawa Nichōme) - 北加賀屋 (Kitakagaya) - 住の江公園 (Suminoe-Kōen) - 松屋 (Matsuya) - 三宝車庫前 (Sambō-Shakomae) - 出島 (Dejima) |
30 |
福島西通り (Fukushima-Nishidōri) - 桜川二丁目 (Sakuragawa Nichōme) - 北加賀屋 (Kitakagaya) - 住の江公園 (Suminoe-Kōen) - 松屋 (Matsuya) - 三宝車庫前 (Sambō-Shakomae) |
31 |
上本町六 (Uehonmachi Rokuchōme) - 日本橋筋三 (Nipponbashi-suji Sanchōme) - 桜川二丁目 (Sakuragawa Nichōme) - 北加賀屋 (Kitakagaya) - 住の江公園 (Suminoe-Kōen) - 松屋 (Matsuya) - 三宝車庫前 (Sambō-Shakomae) |
SUBWAY ROUTES
1 |
御堂筋線 |
Midōsuji Line |
新大阪駅 (New Ōsaka Station) - 梅田 (Umeda) - 本町 (Honmachi) - なんば (Namba) - 大国町 (Daikokuchō) - 天王寺 (Tennōji) - 西田辺 (Nishitanabe) - あびこ (Abiko) |
3 |
四つ橋線 |
Yotsubashi Line |
西梅田 (West Umeda) - 大国町 (Daikokuchō) - 玉出 (Tamade) |
4 |
中央線 |
Chūō Line |
大阪港 (Ōsaka Harbour) - 本町 (Honmachi) |
Operator: 南海電気鉄道 (Nankai Railway)
SUBURBAN TRAM ROUTES
Ue |
上町線 |
Uemachi Line |
天王寺駅 (Tennōji Station) - 住吉公園 (Sumiyoshi-Kōen) |
Ha |
阪堺線 |
Hankai Line |
恵美須町 (Ebisu-chō) - 浜寺 (Hamadera) |
Hi |
平野線 |
Hirano Line |
恵美須町 (Ebisu-chō) - 平野 (Hirano) |
NETWORK LENGTH
- Urban tramway: ? km.
- Suburban tramway: 25 km.
- Subway : 32 km.
|